Laboratorion suunnittelu ja perustaminen

Laboratoriotoiminta ei useinkaan ole yritysten ydintoimintaa ja voidaan useassa tapauksessa ulkoistaa kokonaan tai osaksi. Labtium tarjoaa olemassa olevien laboratoriotoimintojen uudelleenarviointi- ja ulkoistamispalveluja.

Tarvittaessa kuitenkin omaa erillistä testaustoimintaa on sen suunnittelu ja käyttöönotto toteutettava huolella. Labtium voi tarjota asiantuntija-apua laboratoriotoimintojen perustamisen, käyttöönoton ja operoinnin eri vaiheisiin:

  • Laboratoriotilojen suunnittelu
  • Laitteiden määrittely, hankinta ja käyttöönotto
  • Menetelmien ja prosessien valinta ja käyttöönotto
  • Tietojärjestelmän suunnittelu ja käyttöönotto
  • Laatujärjestelmän rakentaminen ja johtaminen
  • Henkilökunnan rekrytointi, koulutus ja perehdytys
  • Toiminnan käynnistäminen ja tuki
  • Laboratoriotoiminnan johtaminen
  • Yhteiset kehityshankkeet
  • Koko laboratoriotoiminnan operointi ulkoistettuna palveluna
Kysy lisää
Max Lönngren Geokemisti Puh. 050 362 6422 Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Heikki Niskavaara Liiketoimintajohtaja Puh. 040 080 7935 Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
Tulosta sivu